All Star Game 2020 NBA - znamy składy i zasady!

16 lutego, w nocy z niedzieli na poniedziałek, w Chicago odbędzie się 69. Mecz Gwiazd. Wiemy na jego temat prawie wszystko. Do rozstrzygnięcia pozostały składy Team LeBron i Team Giannis, które poznamy 6 lutego.

W tym roku Weekend Gwiazd zaplanowano na 14-16 lutego w Chicago. Miejscem zmagań najlepszych koszykarzy na świecie będzie United Center, w którym na co dzień rywalizują Chicago Bulls. Zaczniemy od piątkowego meczu Wschodzących Gwiazd, następnie sobota z trzema kluczowymi konkursami (umiejętności, trójek i wsadów), a następnie punkt kulminacyjny, czyli All-Star Game. NBA zachowała format z poprzednich lat, więc na parkiecie zobaczymy dwie drużyny wybrane przez dwóch kapitanów. Znamy już zarówno pierwsze piątki, jak i graczy rezerwowych.

ZACHÓD:

Starterzy: Anthony Davis, Luka Doncic, James Harden, LeBron James, Kawhi Leonard

Rezerwowi: Nikola Jokic, Damian Lillard, Donovan Mitchell, Rudy Gobert, Chris Paul, Brandon Ingram, Russell Westbrook

WSCHÓD:

Starterzy: Giannis Antetokounmpo (kapitan), Joel Embiid, Pascal Siakam, Kemba Walker, Trae Young

Rezerwowi: Jimmy Butler, Ben Simmons, Kyle Lowry, Khris Middleton, Domantas Sabonis, Jayson Tatum, Bam Adebayo

Najwięcej głosów w swoich konferencjach zebrali LeBron James, dla którego będzie to już 16. mecz gwiazd, oraz Giannis Antetokounmpo. To pomiędzy tą dwójką odbędzie się draft. Panowie najpierw wybiorą swoich starterów, a następnie przystąpią do uzupełniania ławki rezerwowych. Trenerami będą Frank Vogel (zachód) oraz Nick Nurse (wschód). Draft będzie transmitowany na żywo i odbędzie się w czwartek 6 lutego, tuż po zamknięciu zimowego okienka transferowego, zatem czeka nas wieczór pełen wrażeń.

Kto w Meczu Gwiazd zadebiutuje? Na zachodzie mamy Rudy’ego Goberta i Donovana Mitchella, czyli dwóch zawodników Utah Jazz oraz Brandona Ingrama z New Orleans Pelicans. Z kolei ze wschodu po raz pierwszy w All-Star Game zagrają Domantas Sabonis z Indiany Pacers, Bam Adebayo z Miami Heat oraz Jayson Tatum z Boston Celtics. Natomiast dwa nazwiska, których brakuje w składach to na pewno liderzy Phoenix Suns - Devin Booker oraz Washington Wizards - Bradley Beal.

W związku ze śmiercią Kobego Bryanta oraz malejącym zainteresowaniem All-Star Game, liga w tym sezonie postanowiła zmienić format spotkania. Oto jak będzie ono przebiegać:

• Pierwsze trzy kwarty rozpoczną się od wyniku 0:0, więc drużyny będą rywalizowały o wygranie tych kwart. Zwycięzca kwarty otrzyma 100 tys. dolarów na wybrany cel charytatywny.
  • Choć wynik będzie się cofał co kwartę, to suma zdobytych punktów nadal będzie miała znaczenie. W czwartej kwarcie zsumują się punkty obu drużyn zdobyte w trzech poprzednich kwartach…
  • Jednak czwarta kwarta wcale nie będzie trwała 12 minut… Wygra zespół, który jako pierwszy zdobędzie 24 punkty, to jednak wymaga wyjaśnienia.
  • Załóżmy, że po trzech kwartach zespół LeBrona Jamesa prowadzi z zespołem Giannisa Antetokounmpo 100:90. W tym momencie do wyższego wyniku dodajemy 24 oczka, czyli 124 punkty, bo wynika to z działania 100 (punktów ekipy LeBrona) + 24 (nr Kobego Bryanta).
  • Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 124 punkty. W nagrodę otrzymuje 200 tys. dolarów na wybrany cel charytatywny

W ostatnich latach All-Star Game rozczarowywało swoim przebiegiem. Brak defensywy i frywolne podejście do ataku sprawiało, że kibice odwracali się od meczu gwiazd i apelowali o zmiany. NBA cały czas myśli o zastąpieniu obecnego formatu turniejem, w którym udział wezmą wszystkie ekipy. Na razie jednak nie spotkało się to z aprobatą właścicieli ekip. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku All-Star Game choć trochę nawiąże do swoich najlepszych lat.