Kiedy gracz NBA staje się “weteranem”?

skroluj w dół
Źródło zdjęcia:
Tim Fuller-USA TODAY Sports

To interesująca kwestia, która nie doczekała się własnej definicji. Na dobrą sprawę za weterana uchodzi sportowiec, który ma co najmniej kilkanaście lat doświadczenia. Jest jednak zupełnie inaczej.


Jeśli przejrzymy różnego rodzaju dyskusje toczone między kibicami NBA, m.in. na reddicie, to zauważymy, że w wielu przypadkach panuje przekonanie, iż zawodnik rozpoczynający swój piąty sezon powinien być teoretycznie uznawany za “weterana”. Niektórzy argumentują to zapisem w umowie zbiorowej, gdzie mamy regułę, iż gracze, którzy rozegrali cztery lata na debiutanckiej umowie mogą podpisać “przedłużenie dla weterana”. Jest to opcja dla zawodników, którzy zostali wybrani w drugiej rundzie lub podpisali kontrakt trafiając do ligi poza draftem. 


Mówimy o teorii, jak jest w praktyce? O to postanowiliśmy spytać Marcina Gortata, który na parkietach NBA spędził dwanaście sezonów. 


- Średnia obecność graczy w NBA to około 4,5 roku, więc uznaje się, że od tego momentu są weteranami - tłumaczy Gortat. - Jednak w środowisku, żeby być weteranem to musisz mieć rozegranych osiem lat, a weteran pełną gębą to gracze ze stażem 10+. [...] Po 4,5 roku przysługuje ci emerytura. Obecnie jakieś 580 dolarów razy liczba lat spędzonych w NBA - dodał MG. 


Marcin Gortat podkreśla podział na “teorię” i “praktykę”. W teorii po 4,5 roku gracz NBA jest weteranem, ale w praktyce musi mieć na swoim koncie minimum osiem sezonów gry. Koniec końców trudno znaleźć idealną odpowiedź na to, kiedy zawodnik staje się weteranem, bowiem zależy to od założenia, z jakiego wychodzimy. Niektórzy przyjmują tutaj terminologię prosto z uczelni, mianowicie: 


1. Rookie

2. Sophomore

3. Junior

4. Senior

5. Veteran

W NBA także mamy pierwszoroczniaków i drugoroczniaków, więc to kolejne zalożenie, które nie jest pozbawione sensu i zgadza się z tym, co mówi były środkowy Magic, Suns, Wizards i Clippers. Jednak obracając się w otoczeniu innych graczy NBA, na status “weterana” musisz po prostu zasłużyć i w tym wypadku nie ma znaczenia zapis w umowie zbiorowej (CBA). 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

NBA
Otwórz stronę MVP na swoim
urządzeniu mobilnym i zapisz ją na pulpicie. Będziesz mieć dostęp do najnowszych artykułów w zasięgu ręki!
lifestyle
kadra
nba
biznes
za 3