Paul i Silver przemówili. To ich relacja jest tu najważniejsza

skroluj w dół
Źródło zdjęcia:

Chris Paul i Adam Silver - dwie strony barykady. Z jednej strony przewodniczący Związku Zawodników. Z drugiej - komisarz NBA. To ich relacja była kluczowa w dopięciu wznowienia sezonu 2019/2020 na ostatni guzik.

Mało który, jeśli w ogóle,  komisarz w historii ligi musiał mierzyć się z tyloma problemami w tak krótkim okresie. Zawieszenie na linii NBA – Chiny. Pandemia. Zamieszki w związku z rasizmem. Łącząc wszystko w jedną całość, otrzymamy bardzo grząski grunt, po którym Adam Silver musi się poruszać, przy okazji starając się zadowolić właścicieli, którzy już stracili miliony dolarów, zawodników, obawiających się kontuzji, choroby, z dala od rodziny przez kilka tygodni, no i kibiców – milionów ludzi, którzy przyglądają się wszystkiemu z niecierpliwością.

Jeśli cała ta akcja z Disney World przejdzie bez większej tragedii, Silver zasłuży sobie na miano najlepszego komisarza w Ameryce. Ten z jednej strony bardzo życzliwy człowiek, a z drugiej zasłużony prawnik i twardy negocjator, musiał dogadać się przede wszystkim z zawodnikami, bez poparcia których nie byłoby w Orlando komu grać. Na czele związku od lat stoi równie nieustępliwy Chris Paul. Współpracę tej dwójki opisał jakiś czas temu na łamach ESPN Brian Windhorst.  

Przez lata mieli wpływ na wiele decyzji związanych z ligą. Od wprowadzenia do codziennych regeneracyjnych rytuałów taśm do kinezjotapingu, po telefon w dniu śmierci Kobe Bryanta, czy liga powinna grać tego dnia. To zaufanie, budowane w długotrwałym procesie, okazało się niezbędne w przywróceniu sezonu 2019/2020.

W wydanym wczoraj przez NBA i NBPA oświadczeniu, obaj postawili sprawę jasno – powrót NBA przebiegnie pod szyldem walki o równość w amerykańskim społeczeństwie. W ten sposób liga chce zadowolić obie strony trwającej od kilkunastu dni dyskusji – zarówno tych, którzy chcą grać, jak i tych, którzy chcą skupić się na walce z rasizmem. Oświadczenie było wynikiem spotkania, w którym udział wzięli: Adam Silver, Mark Tatum, Michele Roberts, Chris Paul i Andre Iguodala.

Tutaj pełne oświadczenie obu stron. Poniżej wybrane cytaty.

,,Problem rasizmu i policyjnej brutalności musi zniknąć. Jako Związek zawodników i liga, naszym zadaniem jest wykorzystanie naszych platform zarówno do wystawienia tej sprawy na światło dzienne, jak i pracy nad zmianą. Jako zawodnicy, musimy być liderami, wykorzystać to, że nasz głos ma znaczenie. Przed nami wiele pracy, zarówno w Orlando, jak i później, by kontynuować ten temat dać naszemu społeczeństwu prawdziwą, długotrwałą zamianę." Chris Paul

,,Liga i zawodnicy mają unikalną możliwość, by mieć realny wpływ na walkę z rasizmem w naszym kraju i jesteśmy zawzięci, by działać w celu zbudowania równego i sprawiedliwego społeczeństwa. Wspólnym celem wznowienia sezonu, będzie użycie uwagi skierowanej na nas w Orlando, by zwrócić ją w stronę istotnych problemów społecznej niesprawiedliwości." Adam Silver

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

NBA
Otwórz stronę MVP na swoim
urządzeniu mobilnym i zapisz ją na pulpicie. Będziesz mieć dostęp do najnowszych artykułów w zasięgu ręki!
lifestyle
kadra
nba
biznes
za 3