Zasady koszykówki NBA 2020 - co się zmieniło?

skroluj w dół
Źródło zdjęcia:
AP Photo/Nell Redmond

Aby uatrakcyjnić widowisko i wyeliminować potencjalne kontrowersje, NBA rok w rok modyfikuje zasady gry. I choć nadal mecz wygrywa drużyna, która rzuci więcej punktów, ktoś, kto nie oglądał ligi od dłuższego czasu może być zdziwiony niektórymi zmianami.

Takie zmiany weszły w życie wraz z rozpoczęciem sezonu 2019/2020:

Challenge dla trenerów

Kwestionowanie decyzji sędziów jest odwieczną częścią każdego sportu. NBA poszła o krok dalej i umożliwiła trenerom sprawdzenie decyzji arbitrów, raz w trakcie meczu. Aby z niego skorzystać, trener musi najpierw wziąć czas. Jeśli sędziowie zmienią decyzję na jego korzyść - timeout wraca.

Challenge'u użyć można w trzech przypadkach:

  • Faul
  • Wyjście za linię
  • Goaltending

Z dwóch ostatnich przypadków trenerzy mogą skorzystać w trakcie pierwszych 46 minut meczu - w dwóch ostatnich minutach sędziowie sprawdzają takie sporne sytuacje automatycznie.

Trenerzy chętnie korzystają z nowej możliwości, ale na półmetku sezonu już możemy stwierdzić, że sędziowie raczej nie są skorzy do zmiany swoich decyzji. Spierać można się również o inny aspekt całej sprawy - dlaczego w przypadku challenge'u zakończonego powodzeniem, trenerzy tracą możliwość wykorzystania go ponownie? 

Trener musi podać skład najpóźniej na 30 minut przed meczem

Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to zagrywka pod...bukmacherów. Tym bowiem łatwiej ustalać kursy, kiedy wiedzą, która gwiazda zagra, lub nie. Od 2018 roku obstawianie spotkań staje się legalne w kolejnych stanach, a nie jak miało to miejsce wcześniej, tylko w Nevadzie.

Nacisk na rzeczy, które sprawiały arbitrom problemy w ostatnich latach

Kroki, niedozwolone zasłony, zbyt agresywne reagowanie na gwizdki - to rzeczy, które według ligi psują widowisko, a sędziowie mają obowiązek zwracać dziś na nie szczególną uwagę. Jak jest w praktyce - oceńcie sami.

Kara za namawianie do zmiany barw klubowych

Tampering - to słowo powinno zostać uznane za słowo roku 2019 w NBA. To najprawdopodobniej właśnie przez zakulisowe manewry kluby zmienili w zeszłym roku Anthony Davis, czy Paul George. Dziś kara za takie zachowanie może sięgać nawet...10 milionów dolarów.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

NBA
Otwórz stronę MVP na swoim
urządzeniu mobilnym i zapisz ją na pulpicie. Będziesz mieć dostęp do najnowszych artykułów w zasięgu ręki!
lifestyle
kadra
nba
biznes
za 3