Dzięki czemu LeBron został pierwszym aktywnym sportowcem miliarderem?

skroluj w dół
Źródło zdjęcia:
AP Photo

Najlepszy punktujący w historii NBA i pierwszy aktywny koszykarz, który dobił do majątku rzędu miliarda dolarów. Za pieniędzmi LeBrona Jamesa stoi potężne biznesowe imperium. 

Rekord Kareema Abdula-Jabbara wytrzymał prawie 40 lat. Jednak niektóre osiągnięcia LeBrona James ustanawiają zupełnie nowe kategorie rywalizacji, także poza parkietami NBA. Już jakiś czas temu zawodnik Los Angeles Lakers został pierwszym aktywnym sportowcem, którego majątek przekroczył miliard dolarów. Za sezon 2022/23 James zarobi 124,5 miliona dolarów, na co składa się zarówno wynagrodzenie z kontraktu, jak i wszelkie umowy sponsorskie oraz reklamowe. 

- Jeśli to się kiedyś wydarzy, będzie to dla mnie ogromny kamień milowy - mówił LBJ w 2014 roku na temat perspektywy bycia “pierwszym miliarderem”. - Na pewno będę bardzo podekscytowany - dodał. 

Najwięcej James zarabia dzięki kooperacjom z Nike, AT&T oraz Beats By Dre. Ze wspomnianej wcześniej kwoty, jaką James zainkasuje po bieżących rozgrywkach, około 80 milionów dolarów to kontrakty ze sponsorami. W 2023 roku jego majątek powinien dobić do 1,3 miliarda dolarów. Pod kątem zarządzania swoim wizerunkiem oraz wykorzystania go w celach zarobkowych, LBJ jest wzorem do naśladowania. Doskonale wykorzystał koniunkturę i cały czas czerpie z tego - zdaje się - niewysychającego źródła. 

Zobacz także: Nets nie mają pomysłu na Simmonsa

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie jego zyski są przedstawione w rocznym rozliczeniu. Prowadzi wiele biznesów, poza tym cały czas inwestuje swoje pieniądze w marki o dużym potencjale finansowym. W 2015 roku wycofał się ze współpracy z McDonald i zainwestował w sieć pizzeri - Blaze Pizza. Wspiera firmę Tonal, która produkuje przyrządy do ćwiczeń, a także firmy produkujące suplementy i odżwyki. W swoim portfolio ma także Major League Pickleball, czyli profesjonalną ligę pickleballa - szybko rozwijającej się w USA dyscypliny sportowej. 

Należy także wspomnieć o niemieckim producencie Canyon Bicycles oraz o Neutral Foods, które produkuje mleko pozbawione węgla. Jest również większościowym właścicielem SpringHill Co. - wytwórni filmowej, odpowiedzialnej m.in. za Space Jam 2. Jako inwestor ma również udziały w Boston Red Sox z ligi MBL oraz Liverpool FC z Premier League. Do miliarda dobili również Tiger Woods i Michael Jordan. Pierwszy lata po okresie świetności, a drugi na ponad dekadę po zakończeniu kariery. James jest na ten moment klasą samą dla siebie.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

NBA
Otwórz stronę MVP na swoim
urządzeniu mobilnym i zapisz ją na pulpicie. Będziesz mieć dostęp do najnowszych artykułów w zasięgu ręki!
lifestyle
kadra
nba
biznes